Historie hnutí SHARP

15. července 2008 v 13:58 | Lajka |  ČLÁNKY
O historii skinheads je možno se dočíst na spoustě internetových stránek. Chtěla bych se tedy zaměřit především na hnutí S.H.A.R.P - Skinheads against racial prejudice (Skinheadi proti rasovým předsudkům).

V 80. letech 20. století se v USA začaly hrůzné myšlenky, které se již zdály být překonané, tedy myšlenky nacismu, rasismu a xenofobie opět rozmáhat. Jako reakce na tento sílící trend vzniklo v roce 1986 v New Yorku hnutí SHARP Reaguje na nástup ultrapravicově orientovaných skinheadů a odkazuje na tradice skinheadského hnutí.V té době se jejich členská základna rychle rozrostla, hlavně kvůli obavám z veřejné podpory pravicového hnutí a stávají se protipólem White Power skinheadů, kteří právě tyto myšlenky radikálně prosazují. Stávají se aktivně činnými v boji proti WP. Patří více mezi muže činu, než slova. Vyvolávají s pravicovými skinheady potyčky, někdy zacházející až ke střelným zbraním.

Tím, že se ve světě objevilo hnutí, otevřeně odsuzující pravicový extremismus všeho druhu, vznikají i nové kapely, časopisy a hudební vydavatelství. Hudební skupiny spojené s tímto stylem jsou například britští The Opressed, kanadští Impact a Street Troopers, italští Los Fastidios, francouzští Bulldogs nebo argentinští Curasbun, malajští T HE BoiS.

V 90. letech končí v USA velký boom SHARP. Dochází k návratu k tradičnímu skinheadství, někteří SHARP se angažují v anarchistických nebo antifašistických organizacích. Tito lidé brzy začali kritizovat apolitické postoje tradičních skinheads, které někdy sklouzávají k apatii a vedou k uzavírání se do jakéhosi pomyslného skinheadského ghetta, které se tváří, jako že se jich problémy venkovního světa nijak netýkají.

V Evropě se S.H.A.R.P ujímají nejprve v Anglii (The Oppresed, velký propagátor Roddy Moreno), do České Republiky přichází tato myšlenka po tzv. Revoluci v roce 1989. SHARPové byli po dlouhou dobu spíše zřídka se vyskytujícím jevem. Proud SHARP se v České republice utvářel postupně a centry, která určovala směr vývoje, se stávaly skupinky soustřeďující se kolem SHARP časopisů. Vlivné a významné byly zejména časopisy Bulldog, Messenger a Riot News. Později vzniká skupina Bulldog Boot Boys Prague Crew, která se vymezuje proti pravicovým extremistům, ale i proti anarchistům, RASH a Red skinům, které staví ve svém prohlášení na úroveň WP skins. Tato skupina se snaží vytlačit ze SHARP hnutí politiku. To se ale zvláště v posledních letech nedaří a hnutí SHARP se stává otevřeným i levicově orientovaným antifašistům.
SHARP netvoří žádnou organizaci, jde spíše o osobní postoj každého skinheada. SHARP nepodléhají žádnému jednotnému vedení a ve vztahu k politickému dění mají rozdílné postoje - od striktního odmítání jakékoli politické angažovanosti (tímto postojem se velmi blíží tradičním, apolitickým skinheads) až po značně levicové názory a projevy. Občas navazují užší vztahy se stoupenci anarchistických a autonomních myšlenek, což se projevuje třeba i účastí na protifašistických demonstracích. Ve sledování vývoje SHARP je tedy možné říci, že SHARP kolísá mezi levicovou orientací a apolitičností klonící se k tradicionalismu.

Se SHARP vzniká také myšlenka Punks & Skins united. Věsměs jde tedy o osobní postoj každého skinheada, nikoliv ucelenou ideologii.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 punker punker | 18. prosince 2008 v 20:09 | Reagovat

smrt cikánum,smrt náckum,smrt antifě.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama