Last Strike - rozhovor - 1. část

25. dubna 2008 v 17:57 | Kaktus |  ROZHOVORY

Nazdar chlapi, mohli byste se nám jako kapela představit?

Pedro:AhOi! Jsme kapela Last Strike z Uh.Hradiště/ Kunovic/ Otrokovic. :-) Musím zmínit všechny místa, odkud pocházíme, jelikož jsou mezi námi extrémní lokální patrioti, kteří by nelibě nesli, pokud by jejich milované město nebylo zmíněno ha ha…
Pedro alias Lstivý had ha ha - falešný zpěv, Karlos - ten co neustále hraje ty kyla na kytááru, Brudr - bručka alias basa, Bad - bicí, zpěv.
Karlos: Tak jak říká lstivý had, akorát svoje město nenávidím. Mám rád náš kraj, tradice, slivku, lesy atd., ale Kunovjáky nemusím.
BAD: To je tedy fakt, dle zavedeného klišé by přeci každá kapela, která hraje oi měla být hrdá na místo odkud pochází… tak tedy nevím co tam sakra dělají ty "zasrané" Otrokovice?? :-) Heil Čamlíkov…ha ha

Sami svůj styl označujete jako Antifa Oi! Core. Co si pod tím máme představit?

Pedro: Ten název toho našeho stylu vznikl mám dojem tak, že se nás kdysi kdosi, kdo nám pořádal jeden z našich prvních koncertů ptal, co má napsat na plakát, že hrajeme za styl. No a jelikož jsme všichni v kapele antifašisti, část našich textů se antifašismem zabývá a hrajeme takový mix Oi! s prvky HC, nazvali jsme to Antifa Oi! Core a už nám to zůstalo…:-)
Karlos: Pro mě označení antifa taky z toho důvodu, že se nechceme řadit mezi jisté lidi a kapely, neboť pokud se u nás v česku řekne že hraješ Oi!, tak spousta lidí si obyčejně vybaví nějaké bezmozky, kterých u nás není málo. Aspoň já s tím mám tuto zkušenost. Oi core proto, neboť si myslíme že tato zkratka nejlépe vystihuje hudbu, kterou se snažíme hrát.
Brudr: Já to považuju za Oi! core. A antifa tam bude asi že jsme antifašisti. Na tom nezáleží, stejně nás pořadatelé na každý koncert píšou jinak.
BAD: Kluci to vystihli dobře. Co dodat? Za sebe snad jen to, že je mi celkem jedno jak nás kdo zařadí hudebně či co nám napíše na plakát. Co člověk, to zřejmě jiný názor na hudební styl a taky kvalitu naší hudby - každý ať si co nejdřív koupí naše nové CD a udělá si o nás úsudek sám...:-) Není důležité zařadit se do nějaké hudební "škatulky" a striktně se pak držet jejich hudebních limitů udávaných požadavky té či oné subkulturní skupiny. Jsem rád, že se těmto vlivům vyhýbáme, máme přesah a vždy hrajeme jen to co nás baví a ne to co nám diktuje příslušnost k té či oné subkultuře. Jednou je to Oi, podruhé HC/metal, jindy pro změnu punk…A za pár let nás třeba bude bavit dechovka, kdo ví?..ha ha

Máte nějaké hudební zkušenosti z jiných kapel?

Pedro: Já ne, toto je můj první pokus…no i když v 16ti jsme měli s kámošama ze školy snahu založit kapelu. Měli jsme dokonce dvě zkoušky, ale pak jsme se na to vysrali, protože z nás třech, co jsme do toho chtěli jít, uměl jenom jeden hrát alespoň trošku na nějaký nástroj…ale když nad tím tak přemýšlím mohl to být kurva dobrý punk he he. Škoda…
Karlos: Pár let už hraju a pár kapelama jsem prošel. ATENTÁT NA KULTURU, NENÍ ÚNIKU, HYMN OF DEADNATION, IDIOTI NOVÉ DOBY, MASSGENOCIDE PROCESS, WAY OUT a nyní ještě hraju v BLOOD IN OUR WEELS a dělám black metal KRUH.
Brudr: No dřív, co by ještě punker, jsem měl s klukama grupu jménem Rozbyto Pochcato. Byl to takový bordel a skřípání z ulic Kunovic :-D. Potom sem měl ještě pár textově i hudebně vyzrálejších projektů, které se však rozpadaly rychleji než ksicht Michaela Jacksona.
BAD:Stejně jako Karlos toho už mám za sebou spoustu a taky se často stává, že mám více projektů na jednou. Ze zaniklých kapel můžu zmínit crust-punkové FACTA LUQUNTUR, oi-punkový DIRECT, emo-harcorové ENNUI a HC-metalový RUMBURAK. Každopádně dlouholetá stálice jsou bezpochyby EDELWEISS PIRATEN... A jinak samozřejmě, stejně jako ostatní, od začátku věřím v eskalující úspěchy LS a tedy v náš zaručený a blížící se průlom na poli POP MUSIC..ha ha ha

Někdy jste přirovnáváni k Orlíkům, co na ně říkáte?

Pedro: Ha ha ha… Pokud máš na mysli hudebně, tak to nevím. Někomu prý připomínáme Orlík, někdo nám zase psal, že je vidět, že jsme ovlivněni Operací Artaban, to máš těžko, co člověk, to jiný názor. Myslím, že nemáme žádný vzor, který by jsme kopírovali a snažili se hrát jako on. A co se týče Orlíku - Orlík je pro mě rasistická a xenofobní sračka. Tečka. Moc nerozumím tomu, proč někteří lidé ve scéně znovu vytahují Orlík a jeho písničky, proč nosí trička s názvem této kapely, proč si poušti jejich písničky v juke boxech. Jestli rasismus a xenofobie je jejich pojetí skinheads, tak moje rozhodně ne!
Karlos: Jo slyšel jsem od spousty lidí, že ten zpěv je jak Landa he he…Hudebně si myslím že jsme kurevsky jinde. Orlík jsem poslouchal když jsem měl 12let. Myslím že mimo Brudra jsme si tím prošli všichni. Moc dobře si pamatuju, jak všichni ti "agrostupid orlík skinheadi" navlečení v zelených bomberech a kanadách mlátili kohokoliv, kdo se jim trochu nelíbil. Myslím, že Orlík byl názorný příklad toho, jak se může něco velice rychle zvrhnout. Každopádně je to pro mě rasistická sračka.
Brudr:Orlík=Shit
BAD: Na té podobnosti zpěvu možná něco bude... Co Pedro, při kterém jejich albu po večerech cvičíš hlasivky? :-D...Taky jsem Orlík poslouchal někdy v 5 třídě základky. Byla to téměř jediná "tvrdá" kapela, která se ještě spolu s Wanastovkama a několika dalšíma punkovkama či zahraničníma metalama dala v té době sehnat a poslouchat. Líbilo se mi to po hudební stránce a texty jsem neřešil a v té době asi zřejmě ani moc nechápal. Až s odstupem několika let jsem si uvědomil, co se v těch textech opravdu skrývá za xenofobní, rasistické a nacionální sračky a jak velký a nebezpečný vliv v té době na mladé lidi tato kapela měla. Dodnes moc nechápu "staré punkáče", kteří museli moc dobře vědět co jsou Orlík zač, ale tyto věci prostě neřešili (nedovedu si představit, že by v dnešní době mohla kapela s podobnými názory a texty vyjít na nějaké oi-punkové kompilaci). Osobně nemám nic proti tomu, když si v dnešní době někdo tuto kapelu doma z nostalgie, nebo z toho důvodu, že se mu líbí po hudební stránce poslechne. Nesmí se samozřejmě ztotožňovat s jejich texty a nebo je jinak propagovat na veřejnosti (zmíněné Juke boxy, trička, zakládání revival projektů či podpora takových koncertů, apod.).. Znám například spoustu přesvědčených a aktivních antifašistů, kteří doma poslouchají i neonacistické kapely a to ze stejného důvodu jako Orlík..

Jaké jsou vaše hudební vzory a inspirace?

Pedro: Jak už jsem řekl, myslím si, že kapela hudební vzor, který by chtěla kopírovat, nemá.
Co se týče inspirace, myslím, že můžu říct, že kapela se snaží navázat svou tvorbou na kapely jako je The Oppressed, Los Fastidios, Stage Bottles, Oi Polloi, Nabat, Non Servium, B.F.M., Rozpor…
Karlos: Poslouchám všechno možné od punku, crustu, oi, hc až po Black metal a Ambient.Ve všem se dá najít inspirace. Nebudu tu nic vypisovat, bo bych to tu celé zaplnil.
Brudr: Vzory žádné, no a inspirace? Vždy když se něčím inspirujem, tak stejně z toho vznikne náš oi! core styl, ale určitě se snažíme navázat na ty grupy zveřejněné výše.
BAD: Vašo Patejdl, Tublatanka, Dalibor Janda, Hanka Zagorová - nerad bych na někoho zapomněl....Ale jak zmiňuje Brudr, nějak nám to tam pořád nepadá..ha ha

Už Vám někdo řekl, že jste nudní? Zatím jsem zaznamenal jen nadšené nebo nenávistné reakce.

Pedro: No to más pravdu ha ha ha... nenecháme zřejmě nikoho v klidu ha ha ha.
Karlos: Určitě, ale máme tyto lidi u prdele. Hlavně to děláme proto že nás to baví.
Brudr: Na nedávném koncertě, při písničce My jsme skinheads, jsem na květinové tváři jednoho ukázkového hipísáka zaznamenal značnou znechucenost a nejspíš si myslel že jsme nudní he he
BAD: Já myslím, že "být nudní" je náš záměr. Všude v masmédiích čteš názory mnoha fundovaných psychologů, sociologů a bůhvíkoho ještě, o tom jak například všechny problémy mládeže vznikají díky jejich frustraci a především tomu že se všichni příliš nudí. My se samozřejmě, na radu našich zkušených manažerů, těmto trendům snažíme přizpůsobit. Oni z tohoto faktu logicky vyvozují závěr, že nastupující "znuděná" generace dá při této své zálibě ze všech popových hvězd a jiných superstar (dříve nebo později) přednost "té nejnudnější kapele ze všech" :-).
Teď položím klišovitou otázku: Co říkáte na politiku ve scéně?
Pedro: Ona je ve scéně nějaká politika? :-) No záleží asi jakou scénu myslíš, že? Mám dojem, že se tady velice často používá pojem "scéna" ve smyslu, jako by byla jenom jedna scéna po celém světa, což si myslím není pravda. Myslím si, že je tady hromada různých "scén"…Sám za sebe můžu říct, že mě politika v písničkách kapel nevadí. Píseň vždy v historii sloužila k předání nějakého poselství, vyjádření emocí - jako je vzdor, zlost, vztek, nenávist, obdiv, revolta, odpor atd… Ne jen k bezstarostné zábavě. Naše kapela patří do skupiny kapel, které chtějí hudbou a textem upozornit na problémy společnosti, ve které žijeme teď a tady. Pokud si chce člověk od "politiky odpočinout" má na výběr z miliónu možnosti - od dechovky až po disko.
Karlos: Myslím, že politika je všechno například i to, když tzv. apolitik řekne, že je hrdý na svůj dělnický původ. Myslím si, že k punku politika patří. Už to, že se člověk vymezuje do nějaké subkultury je politika. Pro mě punk znamená spíš kontrakulturu. Nebát se hovořit otevřeně a nabourávat stereotypy. Nechápu lidi co říkají, že punk je jen zábava.V tom případě si můžou podat ruce například s různýma countrystama, discoušema atd. Tím nechci říct že mám něco proti nim, ale taky je to pro ně jen zábava a nic hlubšího. Potom tedy taky nechápu, proč takový lidé jebou do ostatních subkultur.Vlastně je to pak jen proto, že mají jiný druh zábavy a to je opravdu hodně netolerantní. Pro mě je punk kultura, která stojí mimo a která ctí určité hodnoty ,které se v oficiálních kulturách nectí.
BAD: Já to vidím hodně podobně jako kluci, i když v některý místech možná s trochu odlišnými závěry. Taky si myslím, že politika je naším životem prostoupena skrz na skrz a nelze se od ní tedy nijak separovat. Nevím, zda lidi, kteří se prohlašují za "apolitiky" žijí v nějakém vákuu, kde na ně nemají vliv žádné vlivy zvenčí?? Nesouhlas s oficiální politikou zkorumpovaných politických stran, s každodenní námezdní otročinou za směšné almužny s nimiž většina světové populace jen velmi těžce přežívá, s všudypřítomnou pevnou rukou strážců zákona a vše vidícím okem velkého bratra, s nekontrolovaným drancováním a plýtváním přírodními zdroji a energiemi, znečišťováním planety, zbytečnými válkami v zájmu politických či jiných cílů či vytvoření vlastního názoru na mnoho dalších závažných problémů, které normálně uvažujícímu člověku prostě nemohou být lhostejné - to vše je dle mého názoru politika..Pokud vyjadřuji svůj nesouhlas s fašismem, nacionalismem, bolševismem, či jakoukoliv jinou autoritativní a zvrácenou ideologií, už i tím se svým způsobem chovám "politicky". Jak o sobě může někdo tvrdit, že je "apolitik", když pak například nosí českou vlajku na bomberu a opěvuje svoji příslušnost k jistému národu jehož je, jen čirou náhodou, součástí? Přehnané vlastenectví, či chcete-li patriotismus nebo jiným cizím slovem nacionalismus, je přeci také politický postoj, nebo snad ne? Díky tomu, že je politika vše kolem nás, ji prostě nelze jen tak znenadání mávnutím kouzelného proutku nechat zmizet. Oficiální mainstreamová kultura (hudební či jiná) dle mého názoru, vždy plnila funkci bezduché zábavy pro masy zotročených lidí, kteří se tak mají odreagovat a svým způsobem zapomenout na problémy každodenního života. My však zapomenout nechceme a nemůžeme! A tak i přesto, že je pro nás "scéna" také z velké části forma zábavy, odreagování a místo setkání s přáteli, své každodenní starosti a názory na svět si s sebou přinášíme i sem, kde se je pak snažíme sdělit i ostatním.

Taky si občas poslechnete RAC? :-D

Pedro: Ne.
Karlos:Neposlouchám žádné RAC kapely, ale abych se přiznal poslouchám hodně Black Metal a některé kapely v tomto směru nejsou moc košér.
Brudr: Neser.
BAD: Taky mi to nic neříká.. Podle mého názoru je RAC dobrá "nálepka" pro některé kapely, které se pod záštitou široké fronty boje proti komunismu snaží schovat své rasistické, nacionální a pravicové smýšlení.

Někteří lidé jsou zmatení z prezentace vašich postojů. Myslím tím levicové odkazy na vašich stránkách, také zpíváte o potřebě rozbít okovy. Jste opravdu bolševici? :-D

Pedro: Nejsem bolševik. Chápu, že pro některé lidí stačí k tomu, aby tě označili za bolševika či rudého už jen to když o sobě prohlásíš třeba to, že jsi antifašista. Myslím si, že každý kdo má otevřené oči a používá svůj mozek a nenechá si nic věšet na nos, ví a vidí a slyší, že s bolševismem nemáme a nechceme mít nic společného. Jsme proti fašismu ať už rudému či hnědému! A co se týče těch odkazů - ano, máme mezi odkazy i odkazy na anarchistické skupiny či organizace. Najdeš tam však nějaký odkaz na nějaké bolševické uskupení? Nenajdeš! A všem hlupákům, co tvrdí, že je to stejně všechno jedna bolševická pakáž vzkazuju - nejdřív se trochu vzdělejte v pojmech, než začnete do světa tlačit své průjmy!
Karlos: Nepotřebuju se nikam řadit. Jsem antiautoritář a anarchistické myšlenky jsou mi nejbližší. Všichni ti hlupáci co nás nazývají bolševikama jsou směšní.
BAD:Naprostý souhlas s klukama!

Dělali jste předkapelu Non Servium a měli jste hrát s Brigadou Flores Magon - což jsou RASH kapely. Co si myslíte o RASH?

Pedro: No…hmm…já proti RASH nic nemám i mám zároveň. Toto spojení nechápu. Nechápu, jak lze spojovat diktaturu jedné strany s bojem za svobodu a rovnost jedince? Jak může někdo spojovat anarchismus s bolševismem, když bolševici mají na svědomí životy tisíců anarchistů/tek v Rusku, na Ukrajině, v Bulharsku, ve Španělsku…nevím, nechápu to. Pokud se chce někdo vymezovat jako RASH, jeho věc. Ale asi by mi dost vadilo, kdyby na náš koncert přišel člověk třeba s nášivkou se srpem a kladivem…Skinheadi, co jsou anarchisti a potřebují to dávat světu najevo, mi nevadí, mam pár takových přátel. Non Servium i B.F.M. nestojí na bolševické straně, obě tyto kapely mám rád. Ale nedovedu si představit, že by jsme hráli třeba s takovými Nucleo Terco…
Karlos: Nemám problém s RASH, pokud to nejsou bolševici.
Brudr:Taktéž!
BAD: Nemám co bych k tomu dodal. Jelikož odpovídám jako poslední, jen bych opakoval to co už přede mnou napsali ostatní.

Jaký je váš postoj k Antifašistické akci?

Pedro: No na své plachtě máme logo AFA. Stejně jako třeba The Oppressed, někdy hrajem pod plachtou s logem AFA. Já to chápu tak, že tím podporujeme tu antifašistickou myšlenku této organizace, že spousta lidí v té organizaci dělá kus dobré práce v boji proti fašismu, rasismu a xenofobii, za což si jich vážíme. Ale zároveň jsme k této organizaci v některých věcech kritičtí, nejsme žádní bezduší uctívači… Ale to by bylo spíš na vyloženě politickou debatu…
Karlos: Podporujeme AFA, i když se mi zdá, že poslední dobou začíná kráčet trochu špatným směrem.

V písni Aroganti napadáte jisté zabedněné hlupáky ve scéně. Jaký je Vás názor na apolitičnost?

Pedro: Tak pozor, ta píseň dle mého, tak jak ji chápu já, není, jak je nám často předhazováno proti apolitickým skinheadům ve scéně. Já si vážím každého apolitického skinheada, co dá náckovi radši po hubě než by s ním šel na pivo. Vždyť mám hromadu známých kolem mě, co se považují za apolitiky a ta píseň rozhodně není o nich! Chápu, že se spousta lidí nemá potřebu se v politice moc šťourat a řešit ji. Každého věc. Jak řekl jeden z mých známých "Nepotřebuju se označovat za SHARP či RASH abych dál náckovi po hubě!" Respekt k takovým lidem! Čistě za sebe, jak já chápu tento text, tento text je o všech, kteří se snaží tvářit jako apolitičtí skinheadi a přitom když otevřou hubu, padá z nich jedno nacionalistické, xenofobní či rasistické hovno plné předsudků za druhým.
Karlos: Taky je to o lidech, kteří si neumí udělat vlastní názor. Znám pár lidí co bývali punkeři - vždy byli v pohodě, až pak naskočili na rozjetý vlak volající se "český apolitik". Ostříhali hlavy, našily české vlaječky a začali sypat rasistické a xenofobní žvásty a to ne proto, že by si to mysleli, ale proto že to v této scéně dělají všichni a je to pohodlnější.
Brudr: Mezi mými přáteli jsou i apolitičtí skinheads, o kterých vím že šlapou správnou těžkou botou. Od těch co se otáčí doprava se dyštancuju!
BAD: Zřejmě bych se zbytečně opakoval. Jak to vidím já jsem myslím dostatečně uvedl v jedné z předchozích odpovědí.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 survivor survivor | Web | 29. dubna 2008 v 14:31 | Reagovat

Čauky, Právě rozjížídm new blogovou reality show - Kdo přežije? (přes

blog se to hraje)Máš logický myšlení a rád řešíš úkoly??Umí š

spolupracovat v týmu, nebo ho i vézt??? A chceš vyhrát 2stovky? Tak

neváhej a přihlaš se, kompletní info info o přihláškách tady:

http://survivor-blog.blog.cz

2 AAdesellZelf AAdesellZelf | E-mail | Web | 23. září 2018 v 13:41 | Reagovat

Poids est comment  calleux votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment  pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent  perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque  age votre  determination  bat, il pompe le sang  par de  vos arteres a la reste  de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-20mg-tadalafil-prix/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama